جاذبه های گردشگری ایران - استان مازندران - مجموعه عباس آباد - مجله نوبهار

جاذبه های گردشگری ایران – استان مازندران – مجموعه عباس آباد


نوع جاذبه : تاریخی – تفریحی

قدمت (دوره تاریخی) : دوره شاه عباس

زمان پیشنهادی برای سفر : تمام فصول

موقعیت جغرافیایی : ۹ کیلومتری جنوب شرقی بهشهر

مسیر دسترسی : جاده اصلی بهشهر – گرگان و بعداز عبور از روستای علی تپه

مجموعه تاریخی عباس‌آباد از آثار تاریخی استان مازندران است. مجموعه باغ‌های عباس آباد در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ترین و بزرگترین باغ‌های تاریخی ایران است که به عنوان یکی از باغ‌های ایرانی درمیراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.

این مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می‌شود .این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ ه.ق در محلی که پیشتر خرگوران نام داشت ساخته شده‌است و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید. وسعت آن نزدیک به ۵۰۰ هکتار است.

دریاچه عباس آباد بهشهر

که تاریخی و بسیار زیبا است و وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار را دارا می باشد. هم چنین همراه با عمارتی می باشد که در مرکز آن، در شهرستان بهشهر استان مازندران قرار گرفته است. شاه عباس دریاچه ای در وسط دره ای عمیق با بستن سدی محکم ایجاد نمود که آب های زمستانی را از اطراف و با کمک کانال هایی جمع آوری و در تابستان مقدار زیادی اراضی برنجکاری را سیراب می سازد.

در وسط این دریاچه بزرگ که بالغ بر ۱۰ هکتار می باشد عمارتی قرار گرفته است که به ارتفاع ۱۸ متر می باشد و در فصل آب گیری دریاچه به زیر آب می رود و گهگاه فقط سقف آن از آب بیرون است. اما در فصول کم آبی تمام عمارت از آب بیرون می ماند و قابل مشاهده است.
قسمت شگفت انگیز این مجموعه این است که این ساختمان با اینکه بیش از نیمی از سال را در زیر آب به سر می برد اما پس از گذشت سال ها هنوز هم پا بر جا و مستحکم است.

این بنا که با مصالح آجر و ساروج ساخته شده است، در میانه آب واقع شده است و در اصل پایه ای برای کاخی بوده که اکنون اثری از آن موجود نیست. در کنار دریاچه عباس آباد بهشهر باغ بزرگی به وسعت ۱۴۰ هکتار می باشد که شامل امکانات تفریحی نظیر رستوران، چایخانه، نمازخانه می باشد که بازدید و اقامت از این دریاچه را راحت تر می کند.

هم چنین قایق سواری در دریاچه عباس آباد بهشهر نیز ممکن می باشد و توسط قایق های پدالی انجام می شود که یکی از جاذبه های آن برای لذت بردن از محیط این دریاچه است.

photo_2016-03-03_12-01-45 photo_2016-03-03_12-01-40 photo_2016-03-03_12-01-38 photo_2016-03-03_12-01-35 photo_2016-03-03_12-01-26