8 ابزار نجاری که باید در کارگاه خود داشته باشید. - مجله نوبهار
8 ابزار نجاری که باید در کارگاه خود داشته باشید.

۸ ابزار نجاری که باید در کارگاه خود داشته باشید.


با توجه به این که روز به روز تمایل افراد برای استفاده از لوازم چوبی در منازلشان بیشتر می شود کارگاه های صنایع چوب نیز باید برای تولید نه تنها کیفیت کار بلکه سرعت برایشان بسیار مهم و حیاتی می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با ۸ ابزار نجاری که در پیشرفت و بالا بردن سرعت کارتان نقش دارند آشنا سازیم.

ابزار آلات کارگاهی

ملزومات کارگاهی نقش واسطه و پلی برای تعمیر و ساخت محصولات نهایی ایفا می‌کنند. برای بالا بردن سرعت و دقت در کارگاه های صنایع چوب، فلز، شیشه و…. از انواع ابزار آلات دستی و کارگاهی می توان استفاده نمود. بدون شک استفاده از ابزار آلات کارگاهی برای افزایش سرعت کار نجاران نیز بی تاثیر نیست و می تواند کیفیت و سرعت این گروه را نیز بالا ببرد. انواع مختلف ابزار آلات کارگاهی مورد نیاز کارگاه نجاری به شرح زیر می‌باشد:

 1. گونیا نجاری
 2. رابط منعطف دریل
 3. جیگ محافظ
 4. سر پیچ گوشتی
 5. مچ بند مغناطیسی
 6. گیره و کلمپ
 7. مته گرد بر، خزینه و کاجی
 8. تفنگ باد پاش

گونیا نجاری

گونیا نجاری یک ابزار اندازه گیری می باشد که در ابعاد و سایز بندی های مختلف تولید می شود. لازم به ذکر است که تولیدکنندگان گونیا را با بدنه پلاستیکی یا آلومینیومی تولید و عرضه می کنند. جالب است بدانید گونیا نجاری با توجه به کاربردی که دارد در مشاغل مختلفی از قبیل نجاری، کابینت سازی، صنایع فلز و مهندسی قابل استفاده است. گونیا نجاری در مدل های مختلفی از قبیل گونیا همه کاره، زاویه سنج چند ضلعی و … عرضه می شود. در مدل های مختلف گونیا نجاری، گاهی سوراخ هایی بر روی آن ایجاد می کنند تا هنگام اندازه گیری بتوان نقاط مختلف را نشانه گذاری نمود.

585

رابط منعطف دریل

رابط منعطف دریل و پیچ گوشتی که به رابط تلسکوپی و رابط مفصلی دریل نیز خوانده می شود جزء ابزارهای کمکی قابل نصب بر روی دریل و پیچ گوشتی می باشد. معمولا بدنه رابط منعطف از متریال پلاستیکی تهیه می شود و بسیار انعطاف پذیر است. رابط منعطف بر روی دریل نصب می شود تا در فضاهایی که دسترسی مستقیم نداریم به راحتی پیچ ها را باز و بسته نماییم. رابط منعطف دریل و پیچ گوشتی در مواردی دارای چندین سری مختلف دوسو، چهارسو، ستاره ای و … است.

جیگ محافظ

یکی از خطرات در محیط کار آسیب دیدن کاربران هنگام استفاده از دستگاه‌های برش می‌باشد. جیگ محافظ برش و نگهدارنده قطعه کار ابزاری مناسب جهت افزایش امنیت کاربران است. با استفاده از این نوع جیگ محافظ برش می‌توانید با اطمینان کامل به راحتی انواع صفحانت چوب و ام دی اف را برش بزنید. در واقع در هنگام کار با دستگاه برش این نوع جیگ وظیفه نگهداری قطعه کار را برای انجمام عملیات برش دارد.

96

سر پیچ گوشتی

سر پیچ گوشتی در انواع مختلف تولید می شود و علاوه بر مدل های متفاوت در سایزهای گوناگون نیز به کار می رود. مدل های مختلف نوک پیچ گوشتی بر اساس شکل ظاهری و دو طرف یا یک طرف آن قابل استفاده باشد دسته بندی می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت. قابل ذکر است که دسته بندی اصلی نوک پیچ گوشتی ها بر اساس چهار سو و دو سو بودن نیز صورت می گیرد؛ که به نوک پیچ گوشتی های چهارسو به اختصار PH و به نوک پیچ گوشتی های دو سو به اختصار SL می گویند و ارقام کنار PH و SL مربوط به ضخامت نوک می باشد. سر پیچ گوشتی بر اساس نوع استفاده به مدل های زیر تقسیم می شود:

 • یک سر چهارسو
 • یک سر دو سو
 • دو سر چهار سو
 • دو سر دو سو
 • یک سر دو سو یک سر چهار سو

مچ بند مغناطیسی

هنگام تولید یک محصول، تعمیر یا حتی قرار دادن وسیله ای بر روی دیوار به ابزارهای مختلف و انواع پیچ و مهره نیاز می‌باشد. در حین کار امکان گم شدن، افتادن و هر اتفاقی برای ابزار وجود دارد، مچ بند مغناطیسی می تواند حلال این مشکل باشد و سرعت عمل شما را بالا ببرد. با استفاده از مچ بند مغناطیسی می‌توانید به راحتی تمامی ابزارآلات خود را در حین کار به مچ خود نصب نمایید. در واقع این نوع مچ بند همان‌طور که از نامش پیداست دارای مگنت‌هایی با قدرت بالا می‌باشد که باعث چسبیدن انواع پیچ و دیگر قطعات کار بر روی بخش مگنتی می‌شود.

گیره و کلمپ

گیره ها از ابزار آلات مهم و کمکی فعالین صنایع چوب می باشند. البته علاوه بر صنایع چوب از گیره ها در سایر صنایع می توان به عنوان دستیار استفاده کرد که سرعت کار را بالا برد. گیره ها در هنگام استفاده در بالا بردن کیفیت کار نقش مهمی دارند و از بروز خطا و ایراد جلوگیری می نمایند علاوه بر گیره باید برای فیکس و ثابت نگه داشتن می توان از کلمپ استفاده نمود. کلمپ ابزاری کاربردی و مناسب برای افزایش سرعت، کیفیت و امنیت کار در کارگاه های صنایع مختلف می باشد. کلمپ ها در انجام اموری از قبیل نگه داشتن، جا به جایی، ایجاد اتصالات و چفت کردن قطعات به کار می روند. کلمپ دارای انواع مختلفی از قبیل کششی، فشاری افقی و دسته عمودی می باشد که در کارگاه های نجاری بسیار مهم و کاربردی هستند.

77

مته گرد بر و مته خزینه

مته یکی از ابزارهای مختلف برای سوراخ کاری محل قرار گرفتن پیچ یا عبور سیم و کابل می باشد. مته در مدل های مختلفی از قبیل مته گرد بر، خزینه و کاجی تولید می شود و در کارگاه های صنایع چوب بسیار مهم می باشند که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت:

مته گرد بر: در کارگاه ها هنگام ساخت محصولات مختلف به برش های گوناگونی نیاز دارید و برای هر برش باید از ابزارهای مختلف و مخصوصی استفاده کنید. مثلا برای برش های دایره ای باید با توجه به اندازه ای که مورد نیازتان است؛ از گردبر در سایز و ابعاد مختلف استفاده نمایید. برش های مته گرد بر با توجه به قطر مته مناسب محل عبور کابل، سیم و لوله است که در تولید میز، کابینت و … به کار می روند.

مته خزینه: خزینه کاری سوراخ یکی از مراحل ایجاد سوراخ برای قرار دادن پیچ در آن می باشد که به وسیله دریل و مته مخصوص انجام می شود. با کمک مته خزینه می توان سوراخ را به شکلی ایجاد نمود که کلگی پیچ با سطح چوب هم سطح باشد.

تفنگ باد پاش

یکی از ابزار های کاربردی و مورد نیاز در کارگاه ها و کارخانجات تفنگ باد باش می باشد که معمولا در دو مدل پلاستیکی و فلزی طراحی و ساخته می شود و برای انتقال باد از کمپرسور برای باد گیری قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جا که تفنگ باد پاش جهت انتقال باد با فشار بالا می باشد که در نجاری‌ها، تعمیرگاه‌ های اتومبیل، کارخانجات تولیدی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت ابزار آلات کارگاهی

لازم به ذکر است که ابزار آلات کارگاهی در مدل های مختلفی تولید می شود که در فروشگاه چوبینر موجود می باشند. جهت کسب اطلاعات لازم درباره قیمت ابزار آلات کارگاهی می توانید از طریق راه های زیر با چوبینر ارتباط برقرار کنید:

۰۹۰۲۱۲۳۵۶۲۶ – ۰۲۱۶۶۵۶۳۰۴۸ – ۰۲۶۳۴۶۴۷۹۷۲

Choobiner.ir